KORONAVİRÜS (COVID-19) SALGININA DAİR SEYAHAT UYARISI

 

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaygın olarak görülen Koronavirüs’e karşı ülkemizde alınan önlemler salgının yayılmasına bağlı olarak güncellenmiştir.
Alınan önlemler kapsamında salgının yoğun olarak görüldüğü riskli ülkeler arasında olan Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya’dan adaya seyahat edecek olan üçüncü ülke vatandaşlarının ülkemize kara, deniz ve hava sınır kapılarından girişi ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.

Bahsekonu ülkelerden KKTC’ye geri dönecek olan vatandaşlarımız bu kısıtlamanın dışında olup, son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunmuş KKTC vatandaşları kara kapıları, hava ve deniz limanlarında Sağlık Bakanlığı personeli gözetiminde bilgi formu dolduracak ve gerekirse karantinaya alınmaları sözkonusu olacaktır.

Bahsekonu ülkelerden KKTC’ye Türkiye üzerinden dönecek olan vatandaşlarımız ise aynı şekilde yolcu bilgi formu doldurarak sağlık kontrolünden geçmelerinin ardından, riskli bulunanlar Türkiye’de 14 gün karantinaya alınabilecektir.

Bahsekonu virüs salgını tehdidi nedeniyle vatandaşlarımızın sözkonusu ülkelere ziyaret gerçekleştirmemeleri önemle tavsiye olunur.
Daha fazla bilgiye aşağıdaki acil durum hatlarından ulaşılabilir.

KKTC Başbakan Yardımcılığı
ve Dışişleri Bakanlığı

+90 533 851 4006

KKTC Sağlık Bakanlığı
+90 533 850 1188
+ 90 548 850 1188