KKTC’nin Ankara Büyükelçiliği ve Kıbrıs Türk İşlemelerini Araştırma ve Yaşatma Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Kozanın Mucizesi” Kıbrıs Türk el işlemeleri sergisi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde açıldı.

Açılışta konuşan KKTC Büyükelçisi Lakadamyalı, Kıbrıs’ın zengin kültür mirası ve doğal güzellikleriyle üç kıtayı birleştiren bir yıldız olarak yüzyıllardır tarih sahnesinde parlamakta olduğunu vurgulayarak, “Adamız birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kıbrıslı Türkler yüzyıllar boyunca Anadolu’dan getirdikleri toplumsal değerlerinden hiçbir şey kaybetmeden kültürlerini daha da zenginleştirerek, günümüze taşımayı başarmıştır” ifadesini kullandı.

Bu kültürel zenginliğin Kıbrıs Türk el sanatlarına güzel biçimde yansıtıldığına dikkati çeken Lakadamyalı, şunları kaydetti:
“Bugün burada Kıbrıs Türk kültürü ile ipek böceği kozasının eşsiz buluşmasına tanıklık ediyoruz. İpek kozasından üretilen eserler el sanatlarımızın en kıymetli parçalarındandır. Bizler bu değerli eserleri bugün sizlerle buluşturmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”