Bakanlığımız ile İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı faaliyet gösteren İslam Ticareti Geliştirme Merkezi’nin ortak organizasyonunda ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin işbirliğinde 3-6 Mart 2014 tarihleri arasında  Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Küreselleşme Bağlamında İhracat Teşviki ve Yatırım Stratejileri” konulu bir Çalıştay gerçekleştirilecektir.

 

Ülkemizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan bu etkinliğe, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi Genel Müdürü El Hassane Hzaine heyeti ile birlikte iştirak ederken, Teşkilata üye ülke temsilcileri de Çalıştay’a katılacaklardır. Ülkemizden ise Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Devlet Planlama Örgütü, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, diğer ilgili Meslek Odaları ve Üniversitelerimizden temsilciler de Çalıştay’a katılacaklardır.

 

Çalıştay, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin yapacağı açılış konuşmasıyla 3 Mart 2014 tarihinde başlayacaktır. Etkinlik programı uyarınca, toplam 7 oturumda farklı başlıklarda 6 uzman sunum yapacaktır. Etkinliğin ilk gecesi katılımcılar onuruna KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından bir akşam yemeği de verilecektir.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı ile gelişen ilişkilerimiz çerçevesinde, ülkemizin üye ülkelerde gerçekleşen birçok İslam İşbirliği Teşkilatı etkinliğine katıldığı gibi, Teşkilatın bazı önemli etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda, 15-17 Nisan 2009 tarihleri arasında “İslam Dünyasında Turizm” konulu seminer,  28 Kasım- 1 Aralık 2011 tarihleri arasında “İslam İşbirliği Teşkilatı’na Üye Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri” konulu forum ve sergi, 12-13 Nisan 2012 tarihlerinde “Kuzey Kıbrıs’ta Yatırım” konulu forum ve son olarak da 22-24 Kasım 2013 tarihleri arasında “İslam İşbirliği Teşkilatı’na Üye Ülkelerde Su ve Gıda Güvenliği” konulu konferans ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde de ülkemiz çeşitli İslam İşbirliği Teşkilatı etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam edecektir.

 

Bakanlığımız, KKTC ile İslam İşbirliği Teşkilatı arasında tesis edilen çeşitli seviyelerdeki işbirliğine büyük önem atfetmekte ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkeler ile yıllar içerisinde yeni ve önemli ilişkiler kurmuş olmaktan da büyük memnuniyet duymaktadır.

 

Önümüzdeki dönemde de, ülkemiz ile İslam İşbirliği Teşkilatı ve bağlı kurum ve kuruluşları ve üye ülkelerle varolan ilişkilerimiz ve işbirliğimizin her seviyede gelişmesine ve  artarak devam etmesi amacıyla Bakanlığımız gerekli çalışma ve girişimlere kesintisiz olarak devam edecektir.