Rusya’nın Sesi

Sadece Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorunun çözümü için dünya kamuoyunun duyarlı olmasına çağırdı

Rusya’nın Sesi radyosuna özel konuşan Nami, “Yıllardır Kıbrıs sorunu çözüme kavuşmadı. Dünya kamoyundan Kıbrıs sorununun çözülmesi için adil davranmasını istiyoruz. Kıbrıslı Türklerinin adadaki varlığı gözardı edilemez. Kıbrıs’ta biz de yaşıyoruz ve haklarımız var. Dünya kamuoyunu artık bu gerçeği görmeli.” dedi.

Kıbrıs Türklerine haksız izolasyonlar uygulanıyor

Sorunun çözümü bağlamında Rusya’nın önemli ülke olduğunu ifade eden KKTC Dışişleri Bakanı, “Dünya kamuoyunun Kıbrıs adasındaki her iki tarafa eşit mesafeli davranmasını bekliyoruz. Adil olmasını bekliyoruz. Bize karşı haksız şekilde izolasyonlar uygulanıyor. Kıbrıslı Türklerinin üzerindeki haksız izolasyonlarının kaldırılmasına yönelik somut adımlar atmasını bekliyoruz. Özellikle doğalgaz konusu şuanda gündemde. Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının tüm Kıbrıslılara ait olmakta. Bunun bilincinde olarak adımlar atılmalı. Bu adımlar ise Kıbrıslı Türklere zarar vermeyecek. Eş değerde eş şekilde heyata geçecek adımlar olmasını temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Her kese eşit davranırlarsa Kıbrıs sorunu çözülür!

Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini tekrarlayan Nami, “Kıbrıs sorunu şöyle çözülmeli: Uluslar arası aktörler her iki tarafa da eşit mesafede davranmalıdır. Taraftarlardan bir tanesini meşru hükümet olduğunu söylemekten artık vazgeçilmeli. Tüm hak ve çıkarları onlarda görmekten de vazgeçilmeli. Bu saydıklarım yerine getirildiği takdirde Kıbrıs sorunu çözülür.” diye konuştu.

Rus turistleri Kuzey Kıbrıs’a davet ediyoruz

Rusya ile ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını ifade eden Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı, “Bölgemiz turistik açısından da güzel yerler. Ünlü tarihi eser ve anıtları, güzel bölgemizi görmek için Rus turistleri de Kuzey Kıbrıs’a bekleriz.” diye Rus turistlerini bölgeye davet etti.