Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki müzakereler çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi.
Liderler, BM tarafından ara bölgede görüşmeler için tahsis edilen binada yer alan toplantı öncesinde Antropoloji laboratuarını ziyaret edip incelemelerde bulundu, Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleriyle görüştü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kayıp Şahıslar Komitesi’ni ziyareti sırasında “Tüm Kıbrıslılar’a muhtemel gömü yerleriyle ilgili bilgileri varsa bunu Kayıp Şahıslar Komitesi ile paylaşmaları çağrısının yapıldığı” bir kayıt yapıldığı ve bu çağrının ada çapında TV spotu olarak gösterileceği de kaydedildi.
Akıncı ile Anastasiadis’in 2015 yılının son liderler toplantısını gerçekleştirdikleri dünkü toplantı sonrasında BM tarafından Akıncı ve Anastasiadis’in görüşmeye ilişkin açıklaması yayımlandı.
Açıklamaya göre, Liderler, dün, 15 Mayıs’ta başlayan müzakerelerle ilgili genel bir değerlendirme yaptı ve bugüne kadar elde edilen ilerlemeyle ilgili memnuniyetlerini ifade etti.
Önlerinde duran, yapılması gereken işin zor olduğunun bilincinde olduklarını kaydeden Liderler, olumlu ilerlemeyi 7, 14 ve 29 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmesini planladıkları görüşmelerde sürdürme kararlılıklarını da vurguladı.
Liderlerin çözülmemiş tüm konularla ilgili yapıcı bir değerlendirme yaptığı ve önlerindeki müzakerelere yönelik yol gösterici bir hazırlık yaptıklarını da ifade edilen BM açıklamasında “Liderler Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözümün bölgenin geriye kalanı için de örnek teşkil edeceğini göz önünde bulundurarak, 2016’nın Kıbrıs’a ve ötesine barış, güvenlik ve refah getirmesini umuyor” denildi.
Açıklamada, Liderlerin tüm çalışma grubu, teknik komite ve en erken zamanda barışa ulaşılması yönündeki ortak amaçları doğrultusunda çalışan partilere teşekkür ettikleri ve tüm halkın yeni yılını kutladıkları da yer aldı.