KKTC Budapeşte Temsilciliği tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan Pinter Galeria’da “II. Kıbrıs Türk Günü” etkinliği düzenlendi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “Kozanın Mucizesi” adlı Kıbrıs Türk el işlemeleri sergisinin açılışı KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun eşi Oya Ertuğruloğlu tarafından gerçekleştirildi. Sergiye Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı ve çok sayıda yabancı misyon şefi katıldı.

KKTC Budapeşte Temsilcisi Selda Çimen, açılıştaki konuşmasında, KKTC’nin Budapeşte’deki temsilciliğinin 3 yıllık geçmişi olduğunu ve bu süre zarfında temsil görevlerinin yanı sıra KKTC ile Macaristan arasındaki ticari, kültürel, spor ve eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştıklarını belirtti.

Çimen, KKTC’nin tanıtımına katkıda bulunacak faaliyetleri de sürdürdüklerini ifade ederek, KKTC’ye özgü el işlemelerinin yer aldığı “Kozanın Mucizesi” sergisini de bu çerçevede açtıklarını söyledi.

KKTC kültürünün tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen programda davetlilere, Türk mutfağından lezzetler de ikram edildi. Sergi, 15 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.