Enformasyon Logo

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst Ankara’da TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile biraraya geldi.
Arınç, Çankaya Köşkü’ndeki makamında gerçekleşen görüşmede, Arınç, KKTC’nin büyüyüp geliştiğini, güçlendiğini, Türkiye’nin her zaman KKTC’nin yanında kardeşleriyle birlikte olduğunu, onların ekonomik refahı, gelişmesi ve istikrarlı büyümesi için elinden geleni yaptığını aktardı.
Görüşmelerinin daha çok lise seviyesinde eğitim ve yüksek öğretim konusundaki düşünceler olduğunu aktaran Arınç, Kıbrıs’ta hem turizm hem de ekonomi noktasında, yüksek öğretim de içine koyarsak önemli sektörler var. Bunlardan 300 bin nüfusla adada 75 bin üniversite çağında öğrenci var. Biliyoruz ki 11-12 üniversitemiz var burada. Türkiye’den gelenlerle, KKTC’nin kendi gençleri ve üçüncü ülkelerden gelen değerli öğrencilerle KKTC aynı zamanda yüksek öğretimde başarı sağlamış. Çok kaliteli eğitim veren üniversiteleriyle bugün bölgemizde saygın kurumlardan biri haline gelmiştir.”
Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakan Dürüst ile KKTC’deki üniversitelerin desteklenmesi ve Türkiye’deki bazı üniversitelerin KKTC’de merkez açması konusunda görüşeceklerini dile getirdi.