Enformasyon Logo


Mısır’ın Lefkoşa Büyükelçisi Hussein Abdelkarim Tantawy Mubarak, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ı ziyaret etti.
Önceki gün gerçekleşen ziyarette konuşan Mubarak, “Kıbrıs’ta göreve yeni başladığını ve ilk ziyaretini Din İşleri Başkanlığına (Kıbrıs Müftülüğü) yapmayı tercih ettiğini” belirtti.
Büyükelçi Hussein Mubarak, Kıbrıs Müftüsü Atalay ile Başpiskopos II. Hrisostomos’un liderliğinde gerçekleştirilen dini liderler arası iletişimin barışa önemli katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Mubarak, barış içinde bir arada yaşama konusunda Kıbrıs’ta dini liderler arasında gerçekleştirilen bu çalışmaları bölge ve dünya için model olacak nitelikte bulduklarını ifade etti.
Talip Atalay ise, bütün çaba ve amaçlarının geçmişte olduğu gibi, farklı inanç gruplarının bir arada barış içinde yaşamasına destek olmak, birlikte barış içerisinde yaşama konusunda bir model oluşturmak, en azından bu konuda bir başlangıç yapmak olduğunu belirtti.
Atalay, “Mısır- Kıbrıs ilişkilerinin sağlam ve uzun bir geçmişi olduğunu” anlattığı konuşmasında, Mısır halkının Kıbrıs Türk halkını daha yakından tanımasına ihtiyaç olduğuna işaret etti.