Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Kıbrıs müzakereleri konusunda bilgilendirilmenin, sendika ve sivil toplum örgütlerinin en doğal hakkı olduğunu söyledi.

Bakan Çolak bugün, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nı (KTAMS) kabul etti.

 KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan kabulde yaptığı konuşmada Çolak’a yeni görevinde başarı diledi. Çolak’ın bir süre önce Dışişleri Bakanlığı’nda oluşan sorunlarla ilgili yaptığı açıklamaları olumlu bulduklarını ifade eden Kaptan, “Sorun olduğunu kabul etmek çözüm için atılacak adımların en önemlisidir” dedi.

Kaptan, Çolak’tan hem kendilerini, hem de ilgili tüm sendika ve sivil toplum örgütlerini Kıbrıs konusundaki gelişmelerle rutin şekilde bilgilendirmelerini istedi.

Gelişmeleri basından okumak değil direkt olarak muhataplarından öğrenmek istediklerini anlatan Kaptan, çözüm taraftarı olduklarını tekrarladı.

 Dışişleri Bakanı Emine Çolak da, sorunları ifade etmenin kendisi için doğal olduğunu kaydederek, personelin sıkıntılarını çözmenin de görevi olduğunu ve bu sorumluluk bilinciyle hareket ettiğini anlattı.

Müzakere süreci ilerledikçe toplumsal bütünlüğün daha da önemli hale geleceğini belirten Çolak, “Bilgilendirilmek en doğal hakkınızdır. Bilgilendirmenin sağlıklı olması çok önemli” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’yla uyum içinde, dönem dönem bilgilendirmeyi yapmayı görevinin bir parçası olarak gördüğünü anlatan Çolak, bilgilendirmekten öte, birlikte çalışmak ve ortak tavır belirlemek de istediğini söyledi.