Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 30 Ekim’den sonra müzakereleri yoğunlaştırma kararı aldı.

Liderlerin dün ara bölgedeki görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderlerin, gelecek ayların çözüm süreci açısından kritik olduğuna inandığını belirtti.
Eide, liderlerin, 12 Ekim Pazartesi ve 30 Ekim Cuma günü görüşme yapma ve ardından görüşmeleri yoğunlaştırma ve toplantı sayısını artırma kararı aldığını açıkladı.
Liderlerin, kapsamlı bir çözüme ulaşmak için bıkmadan çalışma kararlılığını yineleyen Eide, liderlerin bugünkü görüşmede 4 ay önce başlayan müzakerelerde gelinen son aşamayı ele aldığını kaydetti.
Görüşmede, müzakerecilerin liderlere 1 Eylül’den sonra yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi verdiğini kaydeden Eide, liderlerin görüşmecilerin çalışmalarını takdir ettiğini (benimsediğini), kat edilen yoldan memnuniyet belirtmelerine rağmen daha yapılacak çok işin olduğunu kabul ettiğini ifade etti.