Dışişleri Bakanı Özdil Nami bugün İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindekileri kabul etti.
Bakanlıkta gerçekleşen görüşmenin ardından İTO Başkanı Demirtaş Kıbrıs ekonomisi ile ilgili bir sunum yaptı.
Sunumun açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Bakanlık olarak Kıbrıs sorununun çözümüne odaklı, hidrokarbonlarla ilgili, yerel ürünlerin yurt dışına pazarlanması ve üniversitelerin tanıtımı çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.
Bakanlığın son dönemdeki çalışmalarının dünya ile ticari ilişkilerin geliştirilmesine, uluslararası işbirliği, yabancı yatırımların ülkeye gelmesi üzerine yoğunlaştığını kaydeden Nami, ekonomik ve ticari işlerle ilgili müdürlüğün yurtdışı etkinlik ve organizasyonlarla, işadamlarının bu fuar ve organizasyonlara azami düzeyde katılımına katkı sağlamak için uğraş verdiğini kaydetti.
İTO Başkanı Demirtaş ise sunumunda, ticaret alanında karşılaşılan engellerin aşılabilmesi için önerilerini açıkladı.
Siyasi sorunların ekonomik sorunlardan ayrı düşünülmesi ve çözüm bulması gerektiğini kaydeden Demirtaş, Yunanistan ve Türkiye örneğini vererek, siyasi sorunların olduğu yerde durmasına rağmen önceleri 200 Milyon Dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin bugün 5 Milyar Dolara çıktığını ifade etti.
Demirtaş, Kıbrıs’ta da ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlara öncelik verilmesi ve daha sonra çözüm düşünülmesi önerisinde bulunarak, önce ekonomik ilişkilerin artırılması, sorunla karşılaşıldığında konunun daha sonraya bırakılması için ”paranteze alınmasının” doğru olacağını savundu.
Demirtaş Yeşil Hat Tüzüğünün iyileştirilmesi ile birlikte Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün de Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerektiğini de sözlerine ekledi.