Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Maraş’ın kesinlikle kapsamlı bir çözümün parçası olduğunu söyledi. Özdil Nami “Maraş, hele de önümüzdeki bahar aylarında kapsamlı çözüme ulaşma hedefi koyan insanların bir projesi olamaz. Maraş kapsamlı çözüm hedefi olmayanların projesidir,” dedi.

Havadis gazetesine bir röportaj veren Nami şöyle konuştu:

“Maraş ile ilgili başlayacak bir sürecin kapsamlı çözüm müzakerelerini tamamen gölgede bırakacağını ve hatta selametini de büyük riske atacağını görmemek için Kıbrıs konusunu veya müzakere sürecini bilmemeniz gerekir. Bu çok hızlı bir şekilde güven yaratıcı önlemden güven yıkıcı bir hale dönüşebilir. Bizim böyle bir riski alma lüksümüz yok.”

Nami, 2014’ün ilk yarısında referandum olabileceğine inandığını belirterek “Eğer bugüne kadar varolan yakınlaşmalara ve anlaşmalara saygı çerçevesinde, gereken yoğunlukta ve siyasi iradeyle müzakerelere bırakıldığı yerden devam edilirse, teknik olarak önümüzdeki bahar aylarına kadar bu sürecin tamamlanması pekala mümkündür. Bundan sonra da hızlı bir şekilde referanduma gidilebilir” dedi.

Bakan Özdil Nami, “Yunanistan’ın çapraz görüşmeler konusunda şu anki tavrı ‘bu ortak açıklama metni olsun da o vesileyle bu ziyaretler olsun’ şeklindedir. Dolayısıyla ne kadar da resmi olarak deklere edilmese de sanırım şimdi ortak metin bekleniyor” diye konuştu.

Doğal gazın çözümün lehine kullanılması yönünde beceri gösterilebileceğini umduğunu da belirten Nami, bunun yolunun da, kapsamlı çözümün, doğal kaynakların en güvenli ve karlı bir şekilde satılıp Kıbrıs’ın tamamına fayda getirmesini sağlayacağını algılamaktan geçtiğini söyledi.