Dışişleri Bakanı Özdil Nami, BRT’de yayınlanan Sabah Rotası programında Brüksel temaslarını ve başlayacak olan müzakere sürecini değerlendirdi. Nami, Kıbrıs sorunu ile ilgili AB’nin genişlemeden de sorumlu üyesi Füle ile yaptığı görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini söyledi.

AB’nin görüşmelere büyük destek verdiğini kaydeden Nami, görüşmenin zamanlamasının mükemmel olduğunu belirtti.

Ortak metin konusunda ulaşılan sonucun önemli olduğunu söyleyen Nami, süreçte tüm siyasi partilerin desteğinin önemine değindi.

Nami, Ortak Metnin içeriği hakkında da bilgi verdi.

Ortak metnin federal çözüm, siyasi eşitlik, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik gibi parametreleri içerdiğine vurgu yapan Nami, olası anlaşmanın her iki tarafta ayrı ayrı eş zamanlı yapılacak referandum ile kabul göreceğini ifade etti.

Adanın her iki tarafında da büyük bir şüphecilik olduğunu söyleyen Bakan Nami, başarıya ulaşmak için önce inanmak gerektiğini kaydetti.

Nami, sürece sahip çıkmak  Rum liderin “benden önce mutabakata bağlanan konular beni bağlamaz” yönünde basına verdiği demeçlere takılıp kalmamak gerektiğini söyledi.

Nami, ABD’nin rolü ile ilgili bir soru üzerine, Nuland adaya gelinceye kadar ortak metinde büyük ilerleme kaydedildiğini, Nuland’ın Rum lideri cesaretlendirdiğini belitti.

Bakan Nami, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “muhatabım güçlü siyasi irade ile gelirse konuyu 3-4 ayda referanduma götürebiliriz” açıklamalarını desteklediğini kaydetti.

Doğal gaz ve petrol konusunun çözüm sürecini tetikleyen birkaç unsurdan biri olduğunu vurgulayan Nami, Maraş’ın açılması konusunu Rum tarafının güven artırıcı önlem olarak masaya koyabileceğini belirtti.

Sürecin belirli safhasında güven artırıcı önlem başlığı altında gündeme getirebilirler. Önemli olan kapsamlı çözümdür. Tüm ana başlıktaki konular çözülmelidir.

Türkiye ve Yunanistan’ın desteğinin önemini anlatan Nami, AB ile ilişkilere de değindi.

Nami Olası çözümün taraflara sağlayacağı ekonomik katkıları iyi değerlendirmek gerektiğini örnekleriyle anlattı.

Nami Müzakere sürecinde önemli olanın siyasi iradenin ortaya koyacağı tavır olduğuna Türk tarafının takım ruhuyla aktif bir şekilde süreçte yer aldığını ifade etti.

Bakan Nami, garantörlüğün, 6 ana konu başlığından biri olduğunu ancak henüz liderler seviyesinde tartışılmadığını da ifade etti.