Dışişleri Bakanı Özdil Nami, “Maraş’ın Türk kontrolünde açılması ve eski sahiplerinin bunlara geri gelmesi gibi her hangi bir düşüncemiz, ya da resmi hazırlanmış bir planımız bulunamamaktadır” dedi.
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Azmi Öge Başkanlığındaki Mimarlar Odası heyetini kabul etti.
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Mimarlar Odası’nın yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini kaydederek, gerek yurt içinde gerek yurt dışındaki çalışmalara katkı koymaya hazır olduklarını belirtti.
Özdil Nami, Türk tarafının Maraş’la ilgili planı olduğuna dair basında çıkan haberlerin doğru olup olmadığı sorusuna cevaben basına yansıyan şekilde bir plan veya öneri bulunmadığını söyledi.
Maraş’la ilgili yaratılmaya çalışılan gündemi takip ettiklerini ifade eden Nami, “Maraş’ın Türk kontrolünde açılması ve eski sahiplerini bunlara geri gelmesi gibi her hangi bir düşüncemiz ya da resmi hazırlanmış bir planımız bulunamamaktadır” diye konuştu.
“Türk tarafı müzakere sürecine kapsamlı bir çözüme götürülmesi şeklinde bakıyor” diyen Nami, şöyle devam etti:
“Bunun için çok disiplinli şekilde çalışılması ve buna odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu hedefe ulaşılması için yapılması gereken bugüne kadar var olan yakınlaşmalara sahip çıkılması ve geriye kalan konular üzerine odaklanan hızlı bir sürecin planlanmasıdır”.
Karşı tarafı olumsuz davranışlara tetikleyecek projelerin gündemlerinde olmadığını ekleyen Nami, “Karşı tarafı da iyi niyetle ve sonuç odaklı bir çalışma içerisine girmeye davet ediyoruz” dedi.