Tedavi veya ilaç temini maksadıyla Güney Kıbrıs’a yapılacak geçişlere ilişkin son gelişmeler aşağıda sıralanmaktadır:

Vatandaşlarımızın thalassaemia tedavisi maksadıyla Güney’e geçişlerinin mümkün olmayacağı Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından Bakanlığımıza iletilmiştir. Sözkonusu vatandaşlarımız tedavilerini aksatmadan Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi yerleşkesinde bulunan Thalassaemia Merkezi’nde sürdürebilmeleri için Thalassaemia Derneği ile irtibat kurmaları önemle rica olunur.

Kıbrıs Rum tarafındaki Onkoloji Merkezi’nde tedavi görmekte olan vatandaşlarımıza ilişkin olarak BM Barış Gücü tarafından verilen bilgiye göre, anılan vatandaşlarımızın 30 Mart – 13 Nisan 2020 tarihleri arasında Güney Kıbrıs geçişleri mümkün olabilecektir. Vatandaşlarımızın geçişleri esnasında randevu belgelerini muhakkak görevlilere sunmaları gerekmektedir.

Rum kesimindeki Nöroloji Merkezi’nde tedavi gören vatandaşlarımızın ise 31 Mart 2020 tarihine kadar olan randevularının iptal edildiği BM Barış Gücü tarafından bildirilmiştir. Bu merkezdeki randevulara ilişkin bir gelişme olması halinde vatandaşlarımıza duyurulacaktır.

Kıbrıs Rum tarafındaki Onkoloji ve Nöroloji Merkezlerinde tedavi gören vatandaşlarımız ilaçlarının hazır edilmesi için doktorları ile doğrudan temas etmeleri gerekmektedir. İlgili merkezler tarafından BM Barış Gücü’ne toplu halde ulaştırılacak olan ilaçlar bilahare ülkemize nakledilecek ve Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı tarafından vatandaşlarımıza teslim edilecektir.

Vatandaşlarımızın yukarıda sayılanlar dışındaki rahatsızlıkları nedeniyle rutin olarak Güney Kıbrıs’tan sağlamak zorunda oldukları yaşamsal öneme sahip ilaçların ise BM Barış Gücü vasıtasıyla temin edilebilmesi için girişimler devam etmektedir.