Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Özersay basın toplantısında yaptığı konuşmada Kıbrıs sorunu, Kıbrıs adasının geleceği ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginlikleriyle ilgili istişarelerinin olduğunu söyledi.

Guterres raporuna da değinen Özersay, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili son ortaya koyduğu taslak raporun gerçekçi ve ayakları yere basan değerlendirmeler içerdiğini söyledi.

Özersay, şöyle devam etti:

“Sayın Genel Sekreter Kıbrıs’ta her iki tarafın da önce neyi nasıl müzakere edecekleri konusunda  kendi aralarında diyalog yoluyla anlaşmalarının gereğine ve önemine vurgu yapmıştır.

Dolayısıyla iki tarafın da geleceğe yönelik ortak vizyonu ve hedefi olmak durumundadır. Biz bunu hep zaten vurguluyoruz. Sayın Genel Sekreter’in de bunun altını çizmiş olması ve hadi kaldığı yerden müzakerelere oturun ve tekrar başlayın demek yerine müzakere edebilmenin belli bazı şartları olmasına dikkat çekmiş olması bize göre gerçekçi yaklaşımdır.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise konuşmasında, görüşmede, “Özelikle Crans Monta’dan bu yana müzakerelerle ilgili son durum, keza yine Kıbrıs etrafında doğal gaz ve petrol rezervlerinin nasıl çıkarılacağı konusunda ne yapmamız gerektiği; tek taraflı atılan veya atılmakta olan adımlara karşı ne yapılacağı konusunu değerlendirdik” dedi.

Son zamanlarda bazı ülkelerin Rum kesimiyle üçlü, dörtlü temaslar kurduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bunlara karşı Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin çıkarlarını nasıl korunabileceğini  değerlendirdiklerini belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin raporunda herhangi bir devlet ya da çözüm modeli dayatılmamasının önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon konusunda atılacak tek taraflı adımlara yanıt vereceklerini ve bu konuda zamanlamanın da toplantıda ele alındığını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Herkes şunu bilsin biz bu Kıbrıs Adası etrafındaki rezervlerde her iki halkın da hakkı olduğunu söylüyoruz. Tek taraflı adımlara karşı Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin menfaatlerini korumak için her türlü adımı bundan sonra da atmakta hiçbir zaman çekinmeyeceğiz. Kalıcı bir çözüm, barış istiyoruz. Türkiye başından beri sadece sözleri ile değil attığı adımlarla bunu tüm dünyaya göstermiştir. Bundan sonraki süreçte de çözüm için biz üzerimize düşeni yapacağız.”

3  madde