Enformasyon Logo

Yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerini Sputnik’e değerlendiren Yunanistan’da yayınlanan Kathimerini gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Andreas Paraschos, KKTC lideri Akıncı’nın sorunlara yaklaşımıyla çözümü hızlandıracak bir siyasi olduğunu vurguladı ve “Tanıdığım birçok Kıbrıslı Rum, Akıncı’nın profiline sahip bir Kıbrıslı Türk’e oy verebileceğini söylüyor. Kıbrıslı Türk ve Rumlar ilk kez bu kadar yakınlaşıyor.” dedi.

Uzun bir aradan sonra 15 Mayıs’ta yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinde, çözüm yolunda umut verici bir hava gözlemleniyor. En son 29 Haziran’da ara bölgede bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, 3 ana başlıkta toplanan ‘temel sorunları’ ilk kez ele aldı. İki liderin, yeni kurulacak devletin yönetimini paylaşma şekli, mülkiyet ve toprak konularını masaya yatırmasıyla, BM gözetimindeki görüşmelerde ilk kez ‘özlü müzakereler’ aşaması da başlamış oldu.

Türk ve Rum liderleri ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide’in müzakerelerin ardından yaptıkları açıklamalar, çözüm umudunu artıyor. Mevcut müzakerelerin çözüm için ‘son şans’ olduğunu sıklıkla vurgulayan KKTC lideri Akıncı, geçen hafta gerçekleştirdiği Brüksel ziyaretinde, mevcut hız ve kararlılıkla devam edilmesi halinde çözüme aylar içinde ulaşabileceğini söyledi.

Nitekim Paraschos da, izlenimlerini Sputnik’e aktarırken, müzakerelerin yeniden başlamasının tüm Kıbrıslılara umut verdiğini söyledi. Kuzey Kıbrıs’ta Akıncı’nın iktidara gelmesi ile çözüme daha yaklaşıldığını kabul eden Paraschos, “Bence Akıncı, sorunlara yaklaşımıyla çözüm sürecini hızlandıracak biri. Tanıdığım birçok Kıbrıslı Rum, Mustafa Akıncı’nın profiline sahip bir Kıbrıslı Türk’e oy verebileceğini söylüyor. Bu çok önemli. Kıbrıslı Türkler ve Rumlar ilk kez bu kadar yakınlaşıyor” dedi.