Anadolu Ajansı

 Murat Demirci

KKTC Dışişleri Bakanı Nami, Rumların müzakere masasını terk etmekle tepki çektiğini belirterek, ‘Rum liderin görüşmelere dönmesini bekliyoruz” dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, müzakere masasını terk eden tarafın Rumlar olduğunu ve Rum liderinin yanlış bir hamle yaptığını belirtti. “Rumlar, masayı terk ederek dünya kamuoyunun tepkisini çekti. Rum lider Nikos Anastasiadis’in gelişen şartlarda durumu değerlendirip tekrar masaya gelmesini bekliyoruz” diyen Nami, KKTC’de 19 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Rum liderinin müzakere masasına geri döneceğine inandığını kaydetti.

Hidrokarbon konusunun Kıbrıs’la ilgili gündeme Rum lideri tarafından kriz olarak sunulduğunu vurgulayan Nami, “Türk tarafı, hidrokarbon konusunun çözüme katkı yapacak bir konu olarak görülmesini talep ediyor” dedi ve şunları söyledi:

“Bunun, Kıbrıs Türk halkının aleyhine kullanılacak bir koz olmasına da izin vermeyiz. Sanırım gelinen süreçte Rum lideri, bunu net bir şekilde anladı. Adada tek taraflı hareketlerine Türk tarafının da kayıtsız kalmayacağı mesajını yaşayarak gördü. Umarım tüm değerlendirmeler ışığında Rum lideri, yaptığı yanlışlarda geri adım atmaya karar verir ve mayıs ayının ilk haftalarında müzakere süreci olması gereken şekilde başlar.

Türk tarafının ilan ettiği Navtex’in süresi tekrar doldu ve gemiler geri döndü. Rum lideri, bu ortamı olumlu bir şekilde değerlendirip müzakere masasında geri dönecek mi? Yoksa ocak ayında yaptığı gibi ‘bu yetmez Türk tarafı bir daha asla Navtex yayınlamayacağının taahhüdünü versin’ gibi ön koşullar mı ortaya koyacak? Bir ön şart koymaktan vaz geçer, bölgedeki aktivitelerine ara verirse biz de bunu olumlu değerlendiririz ve o zaman müzakerelerde tekrar başlayabilir. Top bu konuda Rum tarafında.”