Enformasyon Logo

Rum Ombudsmanı Eliza Savvidu, 25 Kasım tarihli raporunda, Rum Nüfus ve Göçmenlik Dairesi’ne “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı almak amacıyla başvuruda bulunan Kıbrıslı Türklere haksız uygulamalarda bulunulduğunu, kendisinin söz konusu daireye gönderdiği mektuplara da cevap alamadığını belirtti.
Rum Politis gazetesi haberinde, Rum Ombudsmanı Eliza Savvidu’nun 2011 yılından beridir, Rum Nüfus ve Göçmenlik Dairesi’nin Kıbrıslı Türklerin vatandaşlık başvurularına yönelik sorunlu süreçlere dair ciddi tespitlerde bulunduğunu ancak ilgili makamların bu tespitleri dikkate almadıklarını yazdı.
Habere göre, Savvidu 25 Kasım tarihli son raporunda, Rum İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, kendisinin gönderdiği mektuplara yanıt bile vermediklerini vurguladı.
Gazete, Savvidu’nun raporunda Kıbrıslı Türklerin Nüfus Dairesi’ne ilişkin yaptıkları ve bazıları yıllardır çözülmeyen şikayete yer verdiğini, şikayetlerin büyük oranda Kıbrıslı Türklerin çocuklarının vatandaşlık alamamalarına ilişkin olduğunu yazdı.
Savvidu, Rum Nüfus Dairesi ve İçişleri Bakanlığı’nın, yasanın öngördüğü şekilde yapılan başvuruların çoğuna ilişkin kendisine bilgi verme konusunda ihmal ve kayıtsızlık gösterdiğini belirtti.