Enformasyon Logo

Kıbrıslı Rumların yüzde 73’ü, Güney Kıbrıs’ın Rusya’ya askeri kolaylıklar tanımasını istiyor.

Rum Simerini gazetesi haberinde, Rumların yüzde 53’ünün de Rum Yönetimi ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzeyinin artırılmasını istediği, çünkü Rusya’yla daha yakın bir ilişkiye sahip olmayı istemeleri gerektiğini düşündüklerini kaydetti.
Gazete, 16–17 Aralık tarihlerinde, 500 kişinin katılımıyla “IMR/Lefkoşa Üniversitesi” tarafından gerçekleştirilen anketin önemli bir bulgusunun ise, 5 Rum’dan 3’ünün, Rusya’nın adada askeri varlığı olması halinde, kendileri daha fazla güvende hissedecek olmaları olduğunu aktardı.
Bölgedeki gerilimin tırmanmasına rağmen, Rumların bundan büyük ölçüde etkilenmediklerini yazan gazete, 10 Rum’dan 6’sının güvenlik hissiyatlarının aynı olduğunu; 5 Rum’dan 2’sinin ise bunun azaldığını hissettiğini dile getirdiklerini iletti.
Kıbrıslı Rumların, Moskova ile Ankara arasında sıcak bir olay yaşanması olasılığına dair görüşlerinin ise çeşitlilik gösterdiğini aktaran gazete, Rumların yüzde 28’inin bunun çok muhtemel bir senaryo olduğunu düşündüğünü, yüzde 29’unun ise bunun oldukça mümkün olduğunu düşündüğünü yazdı.
Rumların Moskova’ya askeri kolaylıklar vermeye hazır olmalarının, kendilerini güvende hissetmeleriyle alakalı olduğunu da kaydeden gazete, Rumların yüzde 66’sının, Rusya’nın adada askeri varlığı olması halinde kendilerini daha güvende hissedeceklerini söylediklerini iletti.