Enformasyon Logo

Rusya’nın Rum yönetiminden, Fransa ve Almanya’ya tanıdığı askeri kolaylıkların aynısını istiyor.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osatchiy dün, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’le görüştüklerini belirterek “Fransa ve Almanya’nın sahip olduğu kolaylıkların aynını istiyoruz. Çok yakında bir anlaşmaya imza atmayı bekliyoruz” dedi.
Rusya’nın Suriye’de üssü ve bölgede gemileri olmasına karşın Güney Kıbrıs’ı bir seçenek olarak elinde tutmak istediğini belirten gazete, Rum yönetiminin, Kıbrıs sorunundaki tezlerini destekleyen Rusya’ya aynı kolaylıkları tanımamak için hiçbir sebebi olmadığına işaret etti.
Gazeteye göre Osatchiy dün EDEK ve Vatandaşlar İttifakı ile Türkiye-Rusya ilişkilerindeki gerilim bağlamında bölgedeki gelişmeleri ele aldığı görüşmelerinde, Moskova’nın konuyla ilgili pozisyonunu aktardı.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Osatchiy’e partisinin, Rusya ve Fransa’nın IŞİD’e karşı işbirliği çerçevesinde Güney Kıbrıs’ın Fransa’ya sağladığı askeri kolaylıkların aynını Moskova’ya da sağlaması gerektiği tezini aktardı.
Vatandaşlar İttifakı Başkanı Lillikas da Rum yönetimine, Rusya ile askeri kolaylıklarla ilgili bir savunma anlaşması imzalaması çağrısı yapılacak bir meclis kararı üretilmesi için, Rum Meclis Başkanı’na ve bütün partilere gönderdiği mektubu anlattı.
Osatchiy, Moskova’nın geçmişte olduğu gibi bugün de özellikle BM Güvenlik Konseyi’nde ve garantiler konusunda Güney Kıbrıs’a destek vereceğini belirterek “garantileri BM Güvenlik Konseyi’nin sağlayabileceğini” savundu.

Öte yandan, Rum Simerini gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Güney’den askeri kolaylık istediğini daha geçen Kasım ayında kesin bir dille yalanlarken Büyükelçi Osatchiy’in dün bu talebi doğruladığına dikkat çekti.

Rum Politis gazetesi ise haberinde, Osatchiy’nin dün sabah (EDEK ve Vatandaşlar İttifakı ile görüştükten sonra) Moskova’nın Güney’den askeri kolaylıklar istediği açıklamasının ortalığı karıştırdığını, bu açıklamasını öğleden sonra geri almak zorunda kaldığını bildirdi.