Enformasyon Logo

Sosyal Demokrat Parti (SDP) Başkanı Tözün Tunalı, CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’a CTP-BG-DP-UG koalisyon hükümetinin yıkılma nedenini açıklaması çağrısı yaptı.
Tunalı, “Üç yıldır iktidarda olan CTP-DP hükümetinin esas yıkılma nedenini Talat’ın kamuoyuna açıklaması gerekmektedir. Talat’ın da neden parti başkanlığına getirildiği de bu ortaklıkla alakalı olduğunu herkes biliyor. Ülkeyi talan eden CTP-DP koalisyonunda Başbakan ve yardımcısının bu görevlerden alınması tesadüf değil bir emir midir? Yoksa usulsüzlüklerden dolayı mı bu koalisyon bozuldu ?” ifadelerini kullandı.
“CTP-BG yetkililerinin genel seçim öncesinde UBP’den KTHY, Ercan Havalimanı, dağıtılan araziler, işe alımlar, verilen ihaleler ve vatandaşlıklar konusunda hesap soracağını söylediğini” savunan Tunalı, iktidara gelindiği halde hesap sorulmadığını ileri sürdü.
Tunalı, “ CTP’nin küçük ortağı DP’nin bu dönemde TC Yardım Heyeti hakkındaki konuşmalarının Türkiye’yi ciddi şekilde rahatsız ettiğini biliyoruz. Bu nedenle hükümetin yıkılması da buna bağlanıyor. Talat bu konunun doğrusunu bilen kişidir. O nedenle çıkıp halkına doğruları söylemek de boynunun borcudur” iddiasında bulundu.
SDP olarak kurulacak olan hükümetin halkın yararına yapacağı tüm işlere destek vereceklerini belirten Tunalı, aksi kararları ise eleştireceklerini kaydetti.
“Bu koalisyonun oluşumundan tedirginliklerimiz vardır” ifadesini kullanan Tunalı, açıklanan 7 maddelik ilkelerde ülkenin yararına hiçbir şeyin olmadığını, UBP ve CTP-BG parti tabanlarından yükselen seslerin bu işin olmayacağı yönünde olduğunu iddia etti.