Enformasyon Logo

Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerden EDEK’in Başkanı Marinos Sizopulos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında anlaşmaya varılanlarla ilgili bilgilerin yer aldığı Rum Ulusal Konsey tutanaklarını açıkladı.
Rum radyosu, Sizopulos’un dün düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladığı tutanaklarda, Anastasiadis ile Akıncı arasında uzlaşıya varılan konularla ilgili bilgilerin yer aldığını duyurdu.
Sizopulos, Anastasiadis’in Rum Meclisi’nde Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, bazı konulardaki önemli bilgileri gizlemesinden ve halkın ne olup bittiğini bilmesinin gerektiğini düşünmesinden dolayı bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.
Sizopulos’un bu eylemi, Rum Hükümeti’nin büyük tepkisine yol açarken; Sizopulos, doğru şeyi yaptığına inandığını, halkın müzakerelerde neler olup bittiğine dair doğruları bilmesi gerektiğini ve bütün siyasi sorumluluğu üstlendiğini ifade etti.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Sizopulos’un Ulusal Konsey tutanaklarını açıklamasının “kabul edilemez” olduğunu ve Sizopulos’un, gizli tutanakları “seçerek” yayınladığını belirtti.
Rum haber kaynakları da, Sizopulos’un yayınladığı tutanaklarda, Anayasa Mahkemesi’nin oluşumu, AB yargı organlarına gönderilecek hukukçular, yeni devletin vatandaşlarının ayrılacağı kategoriler, mülkiyet, devletin oluşumu (Senato ve Federal Meclis) ve Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun oluşumuna dair bilgiler bulunduğunu aktarıyor.