Enformasyon Logo

Kıbrıs Postası’na değerlendirmelerde bulunan, Uluslararası İlişikler Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, Kıbrıs Müzakerelerinde bir ilerleme sağlandığını ifade etti.

Sözen Teknik anlamda yapılması gereken çok çalışma olduğunu, olası bir çözüm için en az bir yıla daha ihtiyaç olduğunu kaydetti. Sözen bir anlaşmaya varılması durumunda kurulacak olan federal devletin anayasasının ve yasalarının hazırlanması gerektiğini belirtti. Sözen anlaşma sürecine girerken iki toplumun çözüme ne kadar hazırlandığının önemli olduğunu belirterek bir dizi güven yaratıcı önlemlerle işbirliğinin artırılması gerektiğini söyledi. Sözen “Toplum karşılıklı işbirliğinin mümkün olduğunu görebilmelidir. Çözüme hazırlanmalıdır. Eğer bir federasyon kurulacaksa referandum zamanına kadar iki toplum arasında işbirliği artırılmalıdır” dedi.

Sözen müzakere masasında mülkiyet konusunda anlaşmaya varılmasının atılacak en önemli teknik adım olacağını belirterek iade, takas ve tazminat konularında malların kategorize esilmesi gerektiğini söyledi Sözen “Liderler mülkiyete daha yolun başında. Mallar içinde iademi, takas mı yoksa tazminat mı olacak henüz daha görüşülmedi. Bunu orijinal mal sahibimi yapacak yoksa şu andaki kullanıcımı? Tüm bunları belirlemek zaman alacak” dedi. (Kıbrıs Postası)