Enformasyon Logo

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 17 Ağustos’ta Lefkoşa’da Merkezi Cezaevi’nin arkasındaki bölgede başlattığı kazılarda henüz kalıntıya ulaşılmadığı ancak çalışmaların devam edeceği belirtildi.
Adada 1963, 1964 ve 1974’te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden ve kayıp olarak listelenen kişilerin gömü yerlerinden çıkarılması, kimliklerinin belirlenmesi ve iade edilmeleri için çalışmalarını sürdüren komitenin Kıbrıslı Türk üye yardımcısı Murat Soysal, daha hızlı netice almak için komite kararıyla kazı ekibi sayısının ikiye çıkarıldığını söyledi.
Soysal, “O bölgede muhakkak toplu mezar olduğunu biliyoruz. Geniş bir bölgedir ve birkaç hafta içinde netice alacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.
1974’te hayatını kaybeden ve kamyonla Ledra Palace’a götürüldüğü halde Rum makamlar veya BM tarafından teslim alınmadığı için şimdiki Cezaevi’nin arkasındaki bölgeye topluca gömüldüğü bilgisi edindikleri 40-50 civarında Kıbrıslı Rum’un kalıntılarına ulaşmak için çalıştıklarını anlatan Murat Soysal, “Kazılar devam ediyor ve sonuca ulaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
Kayıp Şahıslar Komitesi verilerine göre, 1508’i Kıbrıslı Rum, 493’ü de Kıbrıslı Türk olmak üzere toplam 2 bin 1 kayıp var. Şu ana dek 451 Kıbrıslı Rum, 144 de Kıbrıslı Türk kayıp, kimlikleri saptanarak ailelerine teslim edildi. Komite 999 kazı yerinde 969 kişiye ait kalıntıları buldu.