Enformasyon Logo

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu (AP) Birleşik Sol Grup ev sahipliğinde ve AKEL delegasyonu organizasyonunda düzenlenen “Kıbrıs Sorunu, Müzakereler ve Son Durum” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Konuşmasında Kıbrıs sorunu konusunda yaşananları 2000’li yılların başından alarak anlatan Talat, son dönemde başlayan bu yeni süreçte mülkiyetin, belirlenecek kriterlere göre mülkiyet komisyonu tarafından çözüleceği konusunda varılan mutabakatın çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.
“Bu konuda elde edilecek ilerleme, elbette kriterlerin belirlenmesiyle paralel olarak gelişecektir” diyen Talat, yeni bir dönem yaşandığını kaydetti. Talat, artık Kıbrıs sorununun çözümünün her iki toplumun da yararına olacağının çok büyük kitleler tarafından kabul edildiğini, ortak noktaların gittikçe çoğaldığını dile getirerek, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Ekonomi, AB ile İlişkiler dışında Mülkiyet konularında da yakınlaşmaların arttığına değindi.
Geriye iki önemli başlık kaldığını, bunlardan birisinin toprak, yani harita; diğerinin ise güvenlik ve garantiler olduğunu belirtti.