Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) yeni lideri Nikos Hristodulidis’in son günlerde yaptığı gerçeklerden kopuk açıklamaları sadece bir imaj peşinde olduğunu göstermektedir. Crans-Montana’da son bulan federasyon temelinde bir anlaşmayı amaçlayan son denemenin sonuçsuz kalmasının baş mimarlarından olan yeni Rum liderden farklı bir anlayış beklemek ise gerçekçi değildir.

Rum lider Hristodulidis’in müzakerelerin kaldığı yerden başlaması için Avrupa Birliği’nin “aktif katılımını” önermesi on yıllardır karşımızda duran Rum politikasının tekrar tezahürüdür. AB’nin Kıbrıs konusundaki Rum yanlısı tutumu Kıbrıs konusunda kabul edilebilir bir anlaşmanın yolunu tıkamış ve statükonun kalıcılaşmasına hizmet etmiştir. Rum tarafını, 1960 kurucu antlaşmaları ile AB üyelik kriterlerine aykırı olarak üyeliğe kabul eden AB’nin Kıbrıs konusundaki sorumluluğu unutulmuş değildir. Bu anlayışı sürdürmeye devam eden AB’nin Kıbrıs konusuna müdahil olmasını kabul edemeyeceğimizi ifade etmek isteriz.

Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ettiği muameleyi göstermekten uzak bir anlayışa sahip ve sözde mali yardımını bir enstrüman olarak aleyhimize kullanan AB ile ilişkilerimizi gözden geçirerek saygın bir düzeye çekmeye gayret etmemizin zamanı gelmiştir.

Başta GKRY ve Yunanistan ile onların maksimalist politikalarına destek olan tüm taraflardan, federasyonun günümüzün olgularından ve yeni fikirlerden yoksun, geçmişin çözüm modeli olduğunu, iki Devlet’in iş birliğini öngören bir anlaşmanın ise tek doğru seçenek olarak benimsenmesinin bir erdem olduğunun görülmesini ümit ediyoruz.

 

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rum basınında çıkan “KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmasına” yönelik eleştirilere ilişkin, “Bu üyelik gerçekleşmiştir, devam edecektir ve günü geldiğinde gözlemci üyelikten tam üyeliğe de geçiş olacaktır” dedi.

Bakan Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi’ne katıldı.

TDT Olağanüstü Zirvesi’ne KKTC’nin katılımıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ertuğruloğlu, teşkilatta gözlemci üyeliklerinin son derece önemli ve tarihi bir olay olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, KKTC’nin anayasal ismi ve bayrağıyla TDT’de bulunmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, “Bizim için çok değerli, çok önemli, çok tarihi bir üyeliktir” dedi.

TDT’nin Dışişleri Bakanları zirvesine katıldığını hatırlatan Ertuğruloğlu, “Bu üyeliğimizi benimsemeyen, özellikle Rum tarafının destekçisi camianın, bu üyeliğimizi sonlandırmaya yönelik gayretlerinin giderek yoğunlaştığını da biliyoruz ama bunun olasılığı söz konusu değil. Bu üyelik gerçekleşmiştir, devam edecektir ve günü geldiğinde gözlemci üyelikten tam üyeliğe de geçiş olacaktır.” diye konuştu.

– “Rumlar bizim varlığımızdan rahatsız”

Ertuğruloğlu, KKTC’nin, bayrağıyla zirvede yer almasının ardından Rum basınında çıkan haberlere değinerek, “Bu bizim için şaşırtıcı değil ancak bu kadar üye ülke söz konusuyken dikkat ederseniz sadece Macaristan’dan izahat isteme söz konusu olmuş bunlar için. Önce şunu söylemek istiyorum; Rumlar bizim varlığımızdan rahatsız” ifadelerini kullandı.

Dünyanın Rumları şımarttığını vurgulayan Ertuğruloğlu, Rum tarafının, “Kıbrıs Türkü’nün eşit devlet sahibi bir halk olduğu gerçeğini asla kabul etmek istemediğini” hatırlattı.

Ertuğruloğlu, Avrupa Birliği’nin Rum tarafını üyelik kriterlerine aykırı bir şekilde birliğe aldığını ve Rum tarafının da bu üyeliği KKTC’ye karşı farklı şekillerde kullandığını aktardı.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmasını “tanınma yolunda bir adım” olarak değerlendirdiklerini belirten Ertuğruloğlu, “Diğer üye ülkelerin dışişleri bakanlarıyla çeşitli uluslararası platformlarda zaten karşılaşıyor, sohbet ediyoruz, konuşuyoruz. Kıbrıs Türkü’nün davasını defalarca kendilerine anlatma fırsatı buluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 49. Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) Toplantısı, Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta 16-17 Mart 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

KKTC, toplantıda, Dışişleri Bakanlığı İİT ile İlişkiler Müdürü Mustafa Kemal Beyazbayram tarafından temsil edildi. Beyazbayram, toplantı kapsamında çeşitli temaslarda da bulundu.

1975 yılında başlayan İslam İşbirliği Teşkilatı nezdindeki temsiliyetini, 2004 yılı itibariyle “Kıbrıs Türk Devleti” adıyla gözlemci ülke statüsünde sürdüren KKTC, teşkilatın toplantılarına düzenli olarak katılım sağlıyor.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, TDT Dışişleri Bakanları toplantısında konuştu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Ertuğruloğlu, Kıbrıs davasının Türkiye’nin ve Türk devletlerinin de davası olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya giden Ertuğruloğlu, “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla yapılan Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi kapsamında düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katıldı.

KKTC’nin gözlemci ülke olduğu Türk Devletleri Teşkilatı’nın Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Türkmenistan ve KKTC Dışişleri Bakanları katıldı. Toplantı, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda 08.45 – 10.00 saatleri arasında yapıldı.

-Çavuşoğlu: “İzolasyonların kaldırılması TDT devletlerinin ortak gailesi olmalı”

Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan toplantıda ilk hitabı yapan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs konusuna da değinerek, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin, haklarının ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin, KKTC’nin maruz kaldığı izolasyonların kaldırılmasının TDT Devletlerinin ortak gailesi olması gerektiğini söyledi.
Çavuşoğlu’nun ardından diğer dışişleri bakanları da birer konuşma yaptı.

-Ertuğruloğlu: “KKTC üzerine düşeni yapacak”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu konuşmasında, Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirve ve Toplantısında dost ve kardeş ülkelerden gelen bakanlar ve heyetlerle olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ertuğruloğlu, tüm yetkililere gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür de etti.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremlerde 49’u KKTC vatandaşı olmak üzere yaklaşık 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve KKTC’nin ilk andan itibaren yardıma koştuğunu anımsatan Ertuğruloğlu, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.

Ertuğruloğlu, TDT tam ve gözlemci üyelerin bilgi, teknoloji, tecrübe paylaşımı ile insani yardımlarla ilgili dayanışmayı öncelikleştirmesi ve dayanışmayı somutlaştıracak iş birliği mekanizmalarını hayata geçirmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Türk Devletleri Teşkilatı Sivil Koruma Mekanizması” oluşturulmasından memnuniyet duyacağını ve KKTC’nin üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

-“Haklı davamızı bir aile olarak gördüğümüz Türk Devletleri Teşkilatı ve siz kardeşlerimizin desteği ile savunmaya devam ediyoruz”

Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlardan da bahseden Ertuğruloğlu, şöyle konuştu:

“Günümüze dek Kıbrıs Türk halkına uygulanan gayriinsani ve gayrihukuki izolasyonun yıkıcı sonuçlarını Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda verdiği sonsuz destekle aşmaya çalıştık. Haklı davamızı bir aile olarak gördüğümüz Türk Devletleri Teşkilatı ve siz kardeşlerimizin desteği ile savunmaya devam ediyoruz. Bu dava sadece Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs adasından var olma mücadelesinden ibaret değildir. Aynı zamanda Türkiye’nin ve Türk devletlerinin davasıdır. Bu dava 21. Yüzyılda tarihe damgasını vurmaya hazırlanan Türk dünyasının davasıdır. İnanıyorum ki, 21. Yüzyıl Türk dünyasının yüzyılı olacaktır.
Kıbrıs adasından iki ayrı halk ve iki ayrı halkı temsil eden iki ayrı devlet mevcuttur. Kıbrıs Türk halkının temsilcisi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tüm kurumları ile tam teşekküllü bir devlettir. Bu olgunun kabullenilmesinin Kıbrıs konusundaki en gerçekçi yaklaşım olacağını da ifade etmekte yarar görüyorum.”

Ertuğruloğlu sözlerine, KKTC’nin TDT zirvesinde bulunmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti makamlarına ve gözlemci üye olarak kabul edilmesine destek veren tüm TDT üyelerine teşekkür ederek son verdi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye üye; Macaristan, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise gözlemci üye olarak bulunuyor.
Özbekistan’ın Semerkant şehrinde 11 Kasım 2022’de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirve Toplantısı’nda Gözlemci Üye Ülke olarak TDT’ye kabul edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ilk defa bir TDT zirvesinde yer alıyor.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya  geldi.

Görüşmede, KKTC’nin gözlemci üye olduğu Türk Devletleri Teşkilatı’nın bugün yapılacak Olağanüstü Zirvesi’nin hazırlıkları ve gündemdeki konular ele alındı.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı ve Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak üzere Ankara’ya gitti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya giden Ertuğruloğlu, yarın, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na ve “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla yapılacak, Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılacak.

KKTC’nin gözlemci ülke olduğu Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Türkmenistan ve KKTC Dışişleri Bakanları katılacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde 11 Kasım 2022’de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirve Toplantısı’nda, anayasal ismi ile Gözlemci Üye Ülke olarak TDT’ye kabul edilmişti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetiyle, Türkiye’nin ev sahipliğinde 15-16 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı ve Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılacak.

KKTC’nin gözlemci ülke olduğu Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Türkmenistan ve KKTC Dışişleri Bakanları katılacak.

TDT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’ndan bir gün sonra, 16 Mart’ta, Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla Ankara’da yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğu’na gönderdiği davet mektubunda, KKTC’nin depremden dolayı gösterdiği dayanışmaya teşekkür etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Kardeş Türk Devletleri’nin ve Türk Dünyasının önemli bir parçası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, asrın felaketiyle sarsıldığımız bu zor dönemde ülkemize ilk andan itibaren sağladığı destek, Zat- Alinizin depremin hemen ardından ülkemizi ziyareti ve Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın afet bölgesine bizzat dayanışma ziyaretinde bulunması bize güç ve moral vermiştir. Bu desteği daima minnet ve şükranla anacağız” dedi.

KKTC, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde 11 Kasım 2022’de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirve Toplantısı’nda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, anayasal ismi ile Gözlemci Üye Ülke olarak TDT’ye kabul edilmişti.

Myanmar’dan kaçan Roginyalı mültecilerin sığındığı Bangladeş’in güneyinde bulunan mülteci kampında dün (5 Mart 2023) meydana gelen büyük yangın felaketinde binlerce mültecinin evlerini kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Böylesine büyük bir yangının mülteci barınaklarını etkilemesinden duyduğumuz derin üzüntüyü belirterek, yaraların bir an önce sarılmasını diliyoruz.

 

6 Mart 2023 tarihinde Pakistan’ın güneybatısında güvenlik güçlerini hedef alan menfur saldırıyı derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu terör eylemini en güçlü şekilde kınıyoruz.

Hayatını kaybedenlerin yakınları ile dost ve kardeş Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti ve halkına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.