Enformasyon Logo

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) aracılığıyla ülkede şube açma girişiminde bulunmasıyla Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun yok sayıldığını belirtilerek, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.
Siyaseten ve hukuken verilen kavgada bireylerin değil, toplumsal çıkarların ve hakların gözetilir olması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, olaya bu açıdan bakılmasını istedi.
“Bu girişim ülkenin futbol federasyonuna ve sporcusuna nasıl değer verildiğinin ortaya çıkmasına yardımcı oldu” diyen Yorgancıoğlu, “Kıbrıslı Türk halkının Kıbrıs sorununun çözümüyle uluslararası hukukun parçası olma yönünde iradesi vardır. Halbuki önerilen bu değil. Kıbrıs Türk Federasyonu’nun yok sayıldığı bir önerinin kabul edilmesi mümkün olamaz” ifadesine yer verdi.
“Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın bu konudaki tavrını doğru bulmuyorum” diyen, Özkan Yorgancıoğlu, Denktaş ülkeye döndüğünde bu konuyu görüşeceklerini söyledi.
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kurumlarımızın yok sayıldığı bir çözüm önerisini kabul etmemiz mümkün değil. Bu teklif iyi niyetle mi kötü niyetle mi yapıldı o da ayrı bir tartışma konusudur. Ama doğru bir teklif değildir. Bizim beklentilerimizi karşılayan bir teklif değildir. Keşke bizimle de tartışılsa, önce Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu muhatap alınsaydı. Keşke bir önceki görüşme Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda değil Futbol Federasyonu’nda yapılsaydı.”
Bir basın mensubunun bu başvurunun hayata geçmesinin mümkün olup olmadığını sorması üzerine Yorgancıoğlu, “Hayır bu bizce mümkün değildir, siyaseten de doğru bir yaklaşım değildir” dedi.
Yorgancıoğlu şunu da ekledi:
“Zaten dünyanın ve Rum tarafının Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin bir alt birimdir diye iddiası var. Bunu hepimiz biliyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu’nun burada bir federasyon varken şube açması bunu güçlendiren bir yaklaşım değil midir?”
“GÖRÜŞMELERİN BAŞLAMASI ADINA ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”
Bir basın mensubunun Navtex’in yenilenmesi konusundaki sorusu üzerine Yorgancıoğlu şunları da söyledi:
“Biz görüşmelerin bir an önce başlaması adına elimizden geleni yapıyoruz. Hükümet olarak yeni seçilecek Cumhurbaşkanına bu fırsatı tanıma arzusundayız. Dileriz ki aynı anlayışı Rum tarafı da benimser, bu fırsatı o da kendi liderine tanır. Çünkü görüşmeler iki taraflıdır ve her iki liderin de görüşmenin olabilmesi için masada olması gerekir. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak yeni dönemki lidere bu şansı verme arzusundayız.”