Enformasyon Logo

Barış Harekatı sırasında 22 Temmuz 1974’te Yunanistan’dan havalanan ve iletişimsizlik nedeniyle Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) tarafından vurulan NORATLAS tipi nakliye uçağındaki komandoların bulunması için Lakadamya Mezarlığı’nda pazar günü başlayan ve dün sonlandırılan kazı çalışmalarının sonuçsuz kaldığı belirtildi.
Barış Harekâtı sırasında, Yunanistan’ın gönderdiği komandoları taşıyan NORATLAS tipi askeri nakliye uçağı, 22 Temmuz 1974’te Lefkoşa Havaalanı’ndaki çarpışmalar sırasında “dost (Rumların) ateşiyle” düşürülmüş ve içindekilerle birlikte gömülmüştü.
Rum Politis gazetesi, Lakadamya Mezarlığı’nda gerçekleştirilen kazılarda NORATLAS tipi askeri nakliye uçağında yer alan 33 kişiye ait herhangi bir kemik kalıntısının bulunmadığını yazdı.
Kazı çalışmalarının, Temmuz ayındaki yıldönümü etkinlikleri nedeniyle, Temmuz ayı sonuna bırakıldığını yazan gazete, kazı çalışmalarının, uçak içerisinde yer alan kişilerin bulunması için 41 yılın ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Güney Kıbrıs’a konu hakkında verdiği sürenin ardından Rum tarafının zorda kalmaması için yapıldığına da dikkati çekti.