Enformasyon Logo

Güney Kıbrıs ve Yunanistan, Mısır ile üçlü görüşme yapılması planlarken, İsrail ile de işbirliği yapılması için çaba gösterdiği haber verildi.
Rum Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında gerçekleştirilecek Güney Lefkoşa’daki toplantıda, bölgedeki ülkelerle işbirliğinin genişletilmesi yönünde girişimde bulunulacağını yazdı.
Aynı zamanda Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın İsrail ile işbirliği yapmak ve üçlü bir görüşme gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini kaydeden gazete, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında gerçekleştirilen görüşmede belirtildiği üzere Yunanistan’ın böyle bir üçlü zirveye ev sahipli yapma arzusunu dile getirdiğini belirtti.
Anastasiadis’in Mayıs ayında İsrail’i ziyaret edeceğini belirten gazete, buradaki temaslar sırasında üçlü görüşmeyle ilgili düzenlemeler de yapılacağını aktardı.
Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın da siyasi sahne belirlenir belirlenmez İsrail’e gideceğini belirtti.
Mısır ile işbirliği konusunda ise üçlü görüşmenin gündeminde birçok konunun olduğunu yazan gazete, bölgesel işbirlikleri, bölgedeki gelişmeler, enerji konusu, Mısır-AB ilişkileri ve terörle ilgili konuların ele alınacağını aktardı. Gazete, ülkeler arasında ikili görüşmeler de gerçekleştirileceğini kaydetti.