Enformasyon Logo

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs temaslarda bulunan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Asselborn’a, yaptıkları görüşmede Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ve düşüncelerini aktardıklarını söyledi. Kendilerinin de gelecekte içinde yer alacakları AB ile olabilecek ilişkileri de ele aldıklarını kaydeden Akıncı, AB’dan beklentilerinin de ne olduğunu etraflı bir şekilde uzun boylu konuştuklarını belirtti.
Son dönemlerde Kıbrıs’ı birçok dışişleri bakanının gelip gittiğini ve bunların pek çoğunun da kendisini ziyaret ettiğini kaydeden Akıncı, AB Dönem Başkanı sıfatıyla bu ziyaretin yapılmasının daha da anlamlı olduğunu söyledi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı’nın ayrılırken kendisini ülkesine davet ettiğine işaret eden Akıncı, benzeri davetlerin İngiltere ve Almanya tarafından yapıldığını belirterek, bunları uygun çerçevede yerine getirmeye çalışacaklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gazetecilerin sorusu üzerine, eylül ayında Davos toplantısına bir davet aldığını ve olumlu yanıtını da yine eylül ayında verdiğini belirtti.
Bu davetin 20-23 Ocak tarihlerini kapsadığını ve aynı davetin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e de yapıldığını kaydeden Akıncı, “Yani bu Kıbrıs görüşmeleri ve yahut 5’li konferans Davos’a taşındı diye bir durum yok. Herhangi bir karar alınmış değildir o konuda” dedi.