Enformasyon Logo

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaretinde, Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki sürecin kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu vurguladı.
Espen Barth Eide, siyasi partilere başlattığı ziyaretler çerçevesinde Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Cemal Özyiğit’i de ziyaret etti.
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı’na Mustafa Akıncı’nın seçilmesiyle, çözüm yönündeki umutların arttığını, müzakerelerde atılan olumlu adımlar sayesinde de oluşan umutların güçlenmekte olduğunu belirtti.
Avrupa Komisyonu Başkanı’nın Kıbrıs’a yapacağı yarınki ziyaretine işaret eden Özyiğit, bu girişimlerin kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar vermesi ve Kıbrıs sorununun tarihin sayfalarına gömülmesi temennisini dile getirdi.
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise, Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri sürecinde siyasi parti liderleri ile “müzakerelerdeki zor ve önemli konuları” görüşmesinin önemli olduğunu kaydetti.